Місце творчих людей. Відпочинок, творчість, волонтерство (ідея об’єднання людей)

Вчора ми були присутні на волонтерському зборі, де спілкувались на тему того, як можна об’єднати молодь у таку-собі громаду. Ідея трішки відрізнялась від моєї, тому я вирішив описати своє бачення місця, котре зможе об’єднати зацікавленних людей у щось корисне для міста і інших жителів. Будемо говорити про Дубно, тому відповідно запис буде українською 🙂

Досить давно я мріяв про їдею свого закладу. Раніше це бачилось якоюсь піцерією чи кафешкою, але завжди хотілось щоб це місце в першу чергу об’єднувало людей і було такою собі “іншою домівкою”. Де можна відсторонитися від своїх проблем і просто відпочити. В Одесі, наприклад, свого часу були місця на кшталт “Копірайту” (де на великих підвіконниках лежали матраци, на котрих можна було сидіти, читати книгу і пити чай чи каву), чи “Виходу” (де постійно проводились фото-виставки, іноді показувались фільми, а кількисть концертів йшла просто на сотні). Вони були по-своєму затишні і в кожне з цих місць ти залюбки йшов на якусь подію. Потім ці заклади чи закрились, чи змінили формат, а місця де люди б могли з користю проводити свій час навіть для мільйонного міста не залишилось (кафешки і макдональдси, а також багато ресторанів в мене до таких місць не відносяться). Потім з’явились такі-собі анті-кафе, суть котрих була в тому що ти сплачуєш там за проведенний час, а не безпосередньо за те, що замовляєш. Часто в таких місцях роздавалось безкоштовно печиво і можна було попити чай або каву. В них же проводились і концерти. На той час я пам’ятаю лише один такий заклад котрий міняв назву (був “Циферблат”, став “Ліс”), але не міняв своєї суті. На данний час я не знаю що стало з тим місцем, але наскільки знаю там чи змінився формат, чи саме місце.

Між тим в Одесі не було місця для вільного відпочинку. Потім з’явилось умовно таке місце – це був Термінал 42. Там відбувались концерти, інші події, було місце для коворкігу (якщо не знаєте – це грубо кажучи місце де сплачуєш за проведенний час. Тобі дають місце, доступ до інтернету і розетки, а ти собі спокійно працюєш в такому-собі “віртуальному” офісі). Місце було досить незвичним по своїй суті і розташуванню (знаходилось під дахом в центрі міста, звідки відкривався гарний вид). Воно хоч і не було втіленням моїх мрій, але допомогло якось більш реально бачити що може бути потрібно людям. Закінчується ж вступ цього поста місцем на яке я наткнувся будучи вже тут. На подив, воно виявилось за нинішніх часів дуже далеким, і в той же час близьким, бо розташоване було в предмісті Одеси – Чорноморську (колишній Іллічівськ). Там є місце котре називається “Next”. Суть його в тому що це простір де відбуваються різні події (проходять концерти, турніри по іграх, є багато настольних ігор, вечори музики, показ фільмів). Події розбиті по дням тижня, і відповідно кожен може знайти щось цікаве для себе. І хоча воно є анті-кафе (де, нагадаю, сплачуєш за час), воно є найбільш схожою ідеєю з тим, як це бачу я. А тепер я хотів би розповісти, як все це бачу безпосередньо я.

Ідея

Суть проекту полягає в тому щоб у людей був вільний доступ до всього того, що їм пропонує це місце. Що саме їм може запропонувати місце? Давайте по пунктах:

 1. Ігри. В першу чергу це стосується настольних ігор. Це можуть бути карточні ігри (там, де задіяно одночасно багато людей), можуть бути настольні (нарди, шахи), як і у випадку з Next’ом це можуть бути ігри на приставках (в тому числі такі-собі турніри з якимось призами), або ж ігрові автомати (типу аркадних). Люди хочуть відпочивати і найчастіше цікава гра є гарною можливістю відволіктись від того, що відбувається в житті, а також познайомитись з новими людьми.
 2. Самореалізація. Є людина, котра щось малює, чи полюбляє фотографувати? В нашому місті є багато талановитих людей, і чому вони можуть демонструвати свій талант тільки на конкурсах? Цілком можна робити виставки робіт (доречі при бажанні можна робити благодійні виставки, покупкою робіт з яких люди будуть комусь допомогати, тим більше що завжди є ті, хто потребує допомоги).
 3. Музика. Так, звісно, в Дубно є місце де виступають великі артисти, але що робити тим колективам, для яких Будинок молоді та дітей буде завеликим? Чому такі групи не можуть виступати в Дубно через брак відповідного місця? Цілком можливо що завдяки такому місцю тут зможуть виступати ще більше артистів, яких це тут раніше не бачили.
 4. Кіно. В Дубно є кінотеатр, але як всі знають він зачинений і якихось перспектив що його будуть відновлювати немає. Ті ж покази фільмів що відбуваються, найчастіше проходять в місцевій бібліотеці. Я не сперечаюсь з тим що це непогане місце для перегляду фільмів, але хіба було б погано, якщо в Дубно можна буде переглянути картини, котрі обиратимуть самі глядачі, а не “хтось там”.
 5. Проекти. Я уявляю собі це місце таким, де збирається люди, котрі хочуть щось робити (і при потребі змінювати) в навколишньому середовиці. Я вірю що тут є багато людей, що не проти щось робити, але як кажуть “один в полі не воїн”, а найти однодумців просто на вулиці якось важко. І це може бути місцем, в якому кожен зможе поділитись своїм баченням того, чого саме не вистачає місту і вирішувати, як саме можно зробити Дубно справжнім європейским містом, котре стане для туристів одною з найцікавіших перлин Західної України.
 6. Курси. В сучасному світі важко все розвивається дуже швидко – зараз більшість телефонів сенсорні, країні видали безвіз для вільної можливості пересуватись Європою, а більшість сервісів (на кшталт замовлення квитків, оплати комуналки і іншого) є в цифровому вигляді. В той же час не всі люди старшого покоління мають навички користування новими технологіями. Чому не проводити ті ж комп’ютерні курси для пенсіонерів, чи курси іноземних мов? Людям треба дати можливість всебічно розвиватись, тим самим дозволяючи пізнавати світ з різних сторін. І якщо хтось думає, що хай люди старшого віку бачать себе в ролі бабусь/дідусів у котрих єдина ціль в житті – подивитись телевізор, я вважаю що ці люди мають право жити повноцінним життям і користуватись більш сучасними джерелами інформації (блог без політики, але всі ми знаємо чим закінчується, коли у людей основне джерело новин це телевізор).
 7. Волонтерство. Хоч це й один з останніх пунктів, проте він є одним з головних. Чому ж він в кінці? Зараз важкі часи, коли навколо багато стресових ситуацій, і в першу чергу людям потрібна не “ще одна робота”, а відпочинок. Це і є основною ідеєю цього місця. Не “прийди і напийся”, не “прийди і роби”, не “заплати чи вимітайся”. Я мрію щоб в цьому місці для людей головним і найважливішим питанням було “я сьогодні хочу чай, чи каву?” і “яку саме каву/чай я хочу?”. Щоб першим відчуттям було відчуття, що ти повернувся додому. І навіть якщо вдома щось не так, тобі тут будуть завжди раді. І тільки коли ти відпочинеш і наберешся сил, при бажанні ти зможеш проявити себе у відношенні до міста і відплатити не самому місцю, де ти знаходишься і не грошима, а допомогою там і тим, де вона потрібна. Саме тому я вважаю що тут не повинно бути якихось залежностей від грошей, а в першу чергу буде цінуватись допомога. Це не “пивнушка” чи “кафе”, це місце друзів.

Місце

Місце повинно бути зручне і відокремлене від інших споруд (щось на кшталт приватного будинку, щоб деякими подіями не заважати іншим людям). Чи вважаю я, що це повинно бути місце з великою площиною? Ні. На перший час цілком буде достатньо невеличкого місця. З ростом популярності можна буде думати про те, як спільними зусиллями його збільшити, тим самим збільшуючи можливості цього місця. Головна ідея полягає в тому, що це повинно бути окреме місце. Не видане кимось зі влади, не аренда, а місце в якому все що буде відбуватись, буде контролюватись виключно декількома людьми, котрі будуть займатись цим проектом. Можна проводити події за межами закладу, десь на природі, якісь спортивні події, але серцем цієї ідеї є місце, відкрите для всіх охочих. Щоб людям було легше до нього дістатись, краще за все було б, якщо воно знаходилось ближче до центра. Відповідно працювати воно повинно кожен день за якимось більш-менш зручним для людей графіком.

Монетизація

Я впевнений що прочитавши це все що вище ви задались питанням “як так? Все безкоштовно? А за чий рахунок це все буде відбуватись?”, і воно цілком логічне, тим більше що зараз за все що робиться всі хочуть отримувати не тільки щиру подяку, а і гроші. Як було вказано вище, тут не планується, що це буде якийсь заклад, де будуть братись гроші за час, чи за випитий чай. Можливо це в чомусь зухвалий проект, але суть його полягає в тому, щоб люди самі допомогали його існуванню – в кого є можливість, той принесе чай, можна зробити якусь скриньку для сбору грошей – і якщо в людини буде зайва копійка, вона за своїм власним бажанням зможе нею допомогти цьому місцю. В планах що з часом при популярізації місця будуть рекламодавці, котрі за розміщення їх реклами будуть якось допомогати існувати закладу, чи спонсорувати проекти. Доречі якщо будуть якісь цікаві проекти можна буде зробити збір грошей під конкретний проект (такий собі краудфандінг), в якому тим хто допоміг буде подяка, наприклад, у вигляді пам’ятної дошки. Знову ж таки в тому Next’і проводяться турніри в яких є якийсь грошовий внесок за участь і відповідно грошовий приз тому хто виграв. Можна проводити щось схоже, і відповідно частину грошей використовувати як приз, а частину на сплату комунальних послуг. В той же час треба розуміти, що одразу одне інше не буде покривати, тому розвивати цей проект буде потрібно розраховуючи виключно на власні кошти, бо справжню свободу у розвитку місця можна отримати лише коли все що робиться – робиться за твій рахунок і з твоїх поглядів на те, як все має бути.

Правила

Перше правило бійцівського клубу…ні, все буде якраз не так. Але все ж таки деякі правила повинні бути. В першу чергу це місце де не продається і не вживається алкоголь, а також тютюн. За межами цього місця – можна вживати що ваша душа бажає, бо кожен бачить свій відпочинок по-своєму, але в місті і так є багато закладів де можна надмухатись в зюзю. Чи хочеться комусь слухати чиїсь п’яні думки, або нюхати перегар? Думаю що ні. Це в першу чергу місце для молоді, і тому дуже важливо, щоб молодь бачила, що розваги не завжди можливі тільки під впливом якихось речовин. Будуть бажаючі “вибратись на пікнік” – питань немає, але в цьому закладі не повинні бути присутню п’яні люди в тому, чи іншому вигляді. З правил це мабуть перше і найголовніше, бо щось на кшталт “треба розділяти чужу думку” і все таке інше я думаю і так зрозуміло.

Що це дасть

Для молоді з’явиться місце, де вона зможе відпочивати і розвиватись, знаходити нові знайомства, приймати участь у проектах, що будуть в першу чергу розвивати в людях бажання допомогати іншим і робити місто, в якому вони живуть, краще, не за рахунок влади, а за своїм власним бажанням. Влада починається з людей, і якщо ми будемо самі слідкувати щоб в місті було чисто, відбувались цікаві події і його відвідувало більше людей – всім стане приємніше жити і розуміти що місце таке завдяки їх допомозі. Я бачив людей в Одесі, я бачу людей тут, і якщо в Одесі я б ставив під сумніви що знайдуться ті, хто буде це все підримувати, то тут в мене є віра що людям цікаво всебічно розвивати своє місто і людям потрібно дати можливість це робити – людям потрібен центр відпочинку і волонтерства.

Перелік ідей

Суть мною вже була описана вище, і щоб якось ще більш ясно розуміти, про що я розповідаю, хочу привести декілька прикладів того, що можна робити. Цей список буде доповнюватись і скоріш за все в окремих постах, щоб зібрати всі мої ідеї в одному місці.

 1. “Клюб”. Не подобається мені слово “клуб”, але я не знаю як ще можна назвати цю ідею. Ідея полягає в тому що будуть прості відвідувачі, а будуть ті, хто захоче приймати участь у розвитку. Є ідея, що таких людей можна офіційно рееструвати, при реестрації відповідно цікавитись що для них найбільш цікаво. Можна сповіщувати у соціальних мережах чи по пошті про події, що відбуваються, якщо людина захоче – її можна сповіщати про якісь волонтерські заходи. В майбутньому як варіант можна будет робити поїздки кудись і відповідно для людей з так званого “клюбу” робити знижки (не мається на увазі, що самі будемо займатись поїздками, хоча й це не виключається, але можна на правах реклами довомитись щоб для нашої спільноти подорож була трішки дешевша). Також буде така собі ідея популярізації вело-транспорту. Суть ідеї полягає в тому що в центрі буде декалька роверів, котрі зареестровані люди будуть можливість брати під власні потреби на деякий час (чи протягом дня, чи на день-два). Наприклад комусь потрібно терміново з’їздити додому, а грошей на маршрутку немає, чи просто не хочеться її чекати – завжди можна взяти ровера (відповідно без будь-якої аренди) і з’їздити по своїх справах.
 2. Краєзнавчі поїздки з палатками. Тут безліч варіантів куди і з якою ціллю. По суті вартість такиї поїздок буде залежити виключно від затрат на транспорт і продукти. Доречі якщо є люди, що вірять в свої сили – можна і просто їздити компанією на роверах, вивчаючи свій край.
 3. Ігри на відкритому повітрі. Весна-літо-осінь це тепла пора, коли хочеться дихати свіжим повітрям і буди десь за межами осель. Я не кажу про якісь змагання з естафетами, оскарами і іншим, але вважаю що цілком можна побігати в бадмінтон, футбол чи волейбол, а також інші ігри. За бажанням можна придумати/знайти місце і для пейнт-болу, чи просто посидіти в колі друзів “під гітару”. Ще можна проводити ігри-квести, в яких будуть приймати участь декілька команд.
 4. Різноманітні конкурси з якоюсь відзнакою (на найкращий вірш, чи фото-конкурс з ідеєю).
 5. Якщо будуть бажаючі, можна проводити (як я розумію перші в Дубно) “speed dating” – швидкі побачення з можливістю познайомитись зі своєю другою половинкою.
 6. Літературні вечори. Ці ідея прийшла до мене від моєї дуже доброї подруги – Єлі з Запоріжжя. Вони збираються групою, читають улюблені вірші чи твори якогось автора, обговорюють прочитане. Гарно ж, коли є з ким поділитись чимось цікавим, що знайшов в чиїйсь книзі 🙂
 7. Від неї ж взята і ідея, що можна проводити майстер-класи. Можна благодійні, можна звичайні. Для когось можливо це стане можливістю поділитись з іншими тим, що він вміє і показати себе.

Ідей насправді можна придумати ще більше, в тому числі в колі однодумців, коли кожна людина має якесь своє бачення того, як все повинно відбуватись. Чим більш амбіційніший проект, тим більше людей повинно бути залучено до нього, і в той же час моя звичка, а скоріше стиль життя “хочеш зробити добре – роби сам” ведуть до того, що навряд чи я б міг стати частиною того проекта, котрий сам же в своєму баченні намалював. В той же час можливо для когось ця ідея буде такою собі відправною точкою для чогось по-справжньому цікавого, і хоча в більшості мість річ йде безпосередньо про Дубно, я думаю що при правильних людях і цілеспрямованності якийсь такий простір можна створити будь де. В першу чергу важливо щоб були люди, котрі зможуть на своїх плечах все це витягти на достойний рівень реалізації. А я на цьому закінчую свій натхненний пост 🙂

revolytion
Author: revolytion

Ломаю винилы - и никого кроме...(c)NzKz

Добавить комментарий